Erzincan
30 Eylül, 2023, Cumartesi
 • DOLAR
  27.38
 • EURO
  29.06
 • ALTIN
  1627.6
 • BIST
  8334.94
 • BTC
  27040.901$

30. Yılında Başbağlar Şehitleri Dualarla Anıldı.

30. Yılında Başbağlar Şehitleri Dualarla Anıldı.
Erzincan Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde teröristlerce katledilen 33 sivil vatandaşımızın şehit edilişlerinin 30. yıl dönümünde anma programı düzenlendi.

Erzincan Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde teröristlerce katledilen 33 sivil vatandaşımızın şehit edilişlerinin 30. yıl dönümünde anma programı düzenlendi. Başbağlar köyü meydanındaki Kültür Evi önünde düzenlenen anma töreni, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Başbağlar Şehitleri için dualar edilmesiyle devam eden törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasiler ve bürokratların gönderdiği mesajlar okundu.

Daha sonra Başbağlar Köyü Muhtarı Ali Akarpınar, Başbağlar Şehitleri başta olmak üzere ülkemizde yaşanan tüm terör olaylarının faillerinin bulunup, adaletin tecelli etmesini isteyerek; “Yaşanan acılara rağmen 'vatan sevgisi imandandır' düsturu ile vatanımız, bayrağımız ve dinimiz için şehadete yürüyen Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.

Ardından sırasıyla; Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehtap Ayvalı, Hür Dava Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Kaya, Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman, Kemaliye Kaymakamı İlhan Kayatürk, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Erzincan Milletvekilleri Mustafa Sarıgül ve Süleyman Karaman yaptıkları konuşmalarda, Başbağlar katliamını kınayarak tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ettiler.

Törende son olarak konuşan Vali Mehmet Makas, Başbağlar'da yaşanan katliamın birlik ve beraberliğimize yapılan bir saldırı olduğuna vurgu yaparak; "Ne Mutlu Türk’üm Diyene şiarına inanmış bu Milletin evlatları Türkü ile Kürdü ile Lazı ile Çerkezi ile Alevisi ile Sunnisi ile Doğulusu ile Batılısı ile bir mozaik değil, bir mermerdir. Aziz Milletimizin evladı olmakla ne kadar övünsek azdır. Bizler tarihte 16 devlet kurmuş büyük bir milletiz. Bugün 17. devletimizin şanlı bayrağı gök kubbede dalgalanıyor. Dünyaya nizam vermek için yaratılmış bir milletin evlatlarıyız. Ama hangi nizam? hakkın üstün tutulduğu, adaletin üstün tutulduğu mazlumun ve masumun hakkının korunduğu, inşa ve ihya kültürüne dayalı, sömüren değil, haksızlık adaletsizlik yapan değil, başka ülkelerin başka milletlerin birliğine beraberliğine toprak bütünlüğüne tecavüz eden değil, onlara saygı duyan,onlara vakıf kültürüyle hizmet eden bir milletin evlatlarıyız. Bu millet ki tarihin tüm zamanlarında ne zaman kenetlenmiş hem hâl olmuş dünyaya hükmetmiştir. Dünyaya adaleti getirmiştir. Dünyaya hoşgörü getirmiştir.

Birlik ve beraberliğimize ne zaman kastedildiyse, bunun adı Madımak olsun bunun adı Başbağlar olsun. Yanan da vurulan da kardeşimizdir. Madımak'ta, Başbağlar'da, işte bu birlikteliği bozmak, bu hem hâl olmayı bozmak, tek vücutluluğu bozmak için yapılmıştır. Ama artık Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni tüm vatandaşlarımız bunun bilincinde. Devlet ihmal etmez imhal eder. Hesabı sorulmadık hiçbir şey yoktur. Başbağlar davası ile ilgili deliller tekrar toparlandı ve tekrar dava edildi. Ben inanıyorum ki insanlığa karşı yapılan bu tip suçlarda zaman aşımı ile ilgili kanuni anayasal düzenleme ile beraber herkes müstehak olduğu sonuca katlanacaktır. Asıl olan bizim birlik ve beraberliğimizi bozmamamız, beklenen özlenen dünyaya nizam verecek bu aziz milletin tekrar dünyada lider ülke olmasını sağlamak ve dünyada sadece gönül coğrafyamız, ümmet coğrafyamız değil gayrı Müslim coğrafyada da adalet bekleyen mazlum ve masuma adalet götürmektir.” dedi.

Vali Makas konuşmasını, Allah bir daha milletimize böylesine acılar yaşatmasın diyerek, vatanımızın hiçbir zaman bölünmeyeceğini Aziz Şehitlerimizin unutulmayacağını belirterek, tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek tamamladı.

Program, köyde bulunan Şehitlik Anıtı'nda duaların yapılması ile sona erdi.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!