Erzincan
24 Nisan, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.53
 • EURO
  34.80
 • ALTIN
  2438.0
 • BIST
  9722.77
 • BTC
  64995.89$

Çakır; “Elimi Değil Gövdemi Taşın altına Koyuyorum”


Çakır; “Elimi Değil Gövdemi Taşın altına Koyuyorum”
31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Yerel Seçimleri öncesinde Erzincan Merkez’de Bağımsız Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Yüksel Çakır Erzincan Basınıyla bir araya geldi.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Yerel Seçimleri öncesinde Erzincan Merkez’de Bağımsız Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Yüksel Çakır Erzincan basını ile bir araya geldi. 

Adaylık süreciyle ilgili bilgi veren Çakır “Erzincan İçin Elimi Değil Gövdemi Taşın altına Koyuyorum” dedi.  Bağımsız adaylığı ile birlikte Erzincan’da bir ilkin yaşandığını ve seçim sürecine heyecan geldiğini belirten Çakır, “Rekabetin olduğu yerde kalite artar” dedi.

Çakır şunları söyledi; “Bağımsız adaylığımı açıklamadan önce partimden istifa ettim, bu bir hizmet yarışıdır, Erzincan halkı beni tanıyor, yaptığım hizmetleri fedakarlıkları biliyor, bunlar benim en büyük referanslarımdır. Belediyecilik konusunda çok önemli çalışmalara imza attım, benden önce yapılan ve başlatılan hizmetleri devam ettirdim ve uyguladığım yeni projelerle hizmetlere hizmet kattım. Ama ne yazık ki geçtiğimiz dönem aynı uygulamayı göremedik.

Cemalettin Başsoy döneminde başlatılan birçok proje uzun süre durduruldu ve seçime bir yıl kala yeniden başlatıldı. Devlette devamlılık esastır.

Bir benim hazırladığım ve tamamladığım projeleri içeren kitapçığa bakın, bir de şimdiki dönemde hazırlanan proje kitapçığına bakın. Yeni hazırlanan projelerin birçoğu da 2-3 dönem önce hazırlanan projelerdir. Kitapçıkları açın inceleyin. “Ben Belediyenin parasını çar çur etmem” diyerek ne anlatılmak isteniyor. Yapılan hizmetlerin mutlaka bir bedeli vardır. Bizler Belediye Başkanlığımız döneminde, bizden öncekilerin projelerini dikkate alarak bunlara ek neler yapabiliriz, yarım kalan projeleri nasıl tamamlayabiliriz gibi onlarla bilgi alışverişlerinde bulunur fikirlerini dikkate alırdık. Onların izlerini silmek için yoğun gayretler içerisine girmezdik. Geldiğimiz noktada ise önceki belediye başkanları ve çalışmalarının veya projelerinin izlerinin silinmeye çalışıldığını gördük.

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’ya teşekkür ediyorum. Halk günleri düzenliyor, vatandaşların sorunlarını dinliyor, bu iş aslında Belediye Başkanının işidir, Vali bey ihtiyaçlı aileleri, öğrencileri, yaşlıları ziyaret ediyor, bu da Belediye başkanının işidir.

Ben tüm müdürlerimle, başkan yardımcılarımla her ay toplantı yapar ve yapılan yapılmayan işleri konuşurdum. Şimdi  bakıyoruz, geçtiğimiz dönem 5 yılda müdürlerle en fazla 2-3 toplantı yapılmış, Belediye tek elden yönetiliyor.

Görev yaptığımız 2009- 2014 yılları arasında özellikle bu şehirde neyin eksik olduğunu, nelerin yapılması gerektiğini, neye ihtiyaç olduğunu tecrübe ettik ve şehir bizi,  biz şehrimizi tanıdık.

Örneğin beldeler şehre bağlandı ancak daha çözülemeyen otobüs sorunları var ve bu sorun valiliğe kadar intikal etmiş durumda. Bizler o zamanlar hibrit tramvay projesi düşünürken geldiğimiz noktada, eski otobüslerle hizmet veriliyor ve bunun üstüne bir de otobüs problemi dahi çözüme kavuşturulamıyor. Bu şehrin neye ihtiyacı olduğunu bu şehir bilir, dışarıdan bu bilinmez. Bizler bu şehri dışarıdan değil içeriden yöneteceğiz.

Şehir naylondan dükkanlarla dolu, kaldırımlar işgal edilmiş, her köşe başında seyyar satıcılar var, benim zamanımda zabıta sayısı 20 civarındaydı, şimdi 100 den fazla zabıta var, ne iş yapıyor bunlar, şehirdeki bu olumsuzluklar neden kontrol edilmiyor?   

Hakkımda sosyal medyada videolar yayınlamış ve montajlar yapmışlar. Yüksel Çakır 23 yılını bu işe vermiş, gençliğini vermiş, saçlarını ağartmışım, reisin yolunda yani reisi bize savunuyorlar. Allah aşkına reisi savunmak size mi kaldı.  Reisi savunmak sizin işiniz ise, daha 8 ay önceki seçimlerde reise oy istemek yerine başka kişilerle niye oy istediniz. Reis aynı reis, Yüksel aynı Yüksel değişen kim? Değişen bu videoları yayınlayanlar. Düne kadar AK Partiye demediklerini bırakmayanlar biz bağımsız aday olunca AK Partinin kapısını çalıyorlar. AK Partinin aday tanıtımına gitmeyenler, Cumhur ittifakına gidip gösteri yapıyorlar.

Özellikle şehrin yaşantısına günlük hayatta da beraberinde belediyecilik hizmetlerinde Erzincan’ın geleceğine dair fikir ve düşünce bu süreçte bariz bir şekilde ortaya çıkartıldı. Sonuçta Erzincan halkının güven duyduğu destek verdiği ve seçimler sonrasında görevi üstlenecek olan belediye başkanı onun ekibi ve belediye ile birlikte kurum ve kuruluşların tümünün hep birlikte bu fikir, bilgi ve projelerden yola çıkarak, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızın, çok kıymetli gördüğümüz hanımefendilerin, gençlerimizin yaşlılarımızın engellilerimizin günlük hayatını normal sürdüren kardeşlerimizin, esnafımızın, tüccarımızın, çiftçimizin, işçimizin memurumuzun daha refah içerisinde yaşadığı, günlük yaşam kalitesinin her konuda, sosyal alanlarla ilgili, kültürel alanlarda yürütülen faaliyetler ve bundan istifade edilen konularla ilgili, ulaşım ile ilgili, şehirde yürütülen rutin hizmetlerle ilgili, eğitim, sağlık, hülasa insanı ilgilendiren tüm alanlarla ilgili çalışmaların bir şekilde ortaya konulduğu ve kazanımların elde edildiği bir sürece inşallah dönüşür.

Bizim çıkışımızın buna bir katkı sağladığını düşünüyoruz. 20 Şubat tarihine kadar Erzincan’da sadece ihtimaller konuşulurken, olacak olmayacak soruları üzerinden insanların bir şekilde gündemi takip ettikleri bir noktadan, bu gün bu rekabetin Erzincan’a neler kazandıracağı bu kazanımların gelecekte hayata nasıl geçirileceği, Allah’a hamd olsun konuşulmaya başlanmıştır.

Sadece bu yönüyle bakıldığında bu seçime bizim bir katkı sağladığımız ortadadır. Olayın diğer bir yönü her birimiz bu süreçte aday olan arkadaşlarımızla beraber onlarla hareket eden şehre katkı sağlayan çalışma arkadaşları ile beraber birbirimizi dünden bu güne bu günden yarına her açıdan tanıyoruz. Dolaysıyla bu süreçte kamuoyunda insanları farklı eğilimlere sürüklemek için farklı çabalara girmenin sadece gelecek adına şehrimizin sosyal yapısında toplumsal yapısında kent sakinliği ve komşuluk hukukunda hülasa bu kenti oluşturan tü insanları birbiri ile olan ilişkilerinde bir zedeleme ve bir hasara sebep olmama adına her birimizin kampanyaları olgunluk içerisinde dengeli bir şekilde yürütmemiz lazım. 

Bizler ne söylersek söyleyelim, neyi ifade edersek, ortaya koyarsak koyalım söz de kararda sonunda milletin olacak ve millet ne diyorsa sonuç o şekilde tezahür edecek. Biz hemşerilerimize, kent sakinlerine inanıyoruz.

Onların 2009-2014 yıllarında ortaya koyduğumuz katılımcı belediyecilikle hemşerilerimizin hoşgörüleri ile şehirde yürüttüğümüz altyapı üstyapı çalışmaları ile, kentsel dönüşüm çalışmaları ile, çevresel dönüşüm çalışmaları ile, idari ve kurumsal yapıda belediyede yürüttüğümüz çalışmalarla ve on yıllık ortaya konulan yerel kalkınma planı ile ilgili olarak, bunu takip etmelerini ve bundan sonra buna ilave edilecek çalışmalar ile bizleri sadece bu doğrultuda değerlendirmelerini arzu ediyoruz. Kaybeden olmayacak olan bu yarışın hem hemşerilerimize, hem Erzincan’ımıza, hem de Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bağımsız adaylığı ile ilgili gelen eleştirilere cevap veren bağımsız Aday Yüksel Çakır; “Varsa yürekleri benim gibi bağımsız olsunlar bakalım ne kadar oy alacaklar” diye cevap verdi.

Yüksel Çakır son olarak, sürekli telaffuz edilen şeffaf belediyecilik kavramının Erzincan’da uygulanmadığını ifade ederek; “ Şeffaf belediyecilik diyorlar ancak bilinmeyen birçok şey var. Belediye işlerinden, nasıl işlediğinden veya neler yapıldığından kimin haberi var. Sizler basın mensubusunuz bu konuda ne kadar bilginiz var, maalesef yok, şeffaflık bu değil” dedi.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!