sarıgül
Erzincan
18 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.61
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2442.3
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  64738.29$

Dane Kaybına Önlem alınıyor

Dane Kaybına Önlem alınıyor
Tarım ve Orman Bakanlığı, valilikler ile işbirliği yaparak hububat ekili alanlarda yaşanan dane kaybını asgariye düşürmek için önlemler alıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, valilikler ile işbirliği yaparak hububat ekili alanlarda yaşanan dane kaybını asgariye düşürmek için önlemler alıyor.

Hububatta dane kaybının önlenmesi için Erzincan’da yapılan çalışmalar kapsamında özellikle Biçerdöverle biçimlerde kontrol ler yapılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, hububat hasadında oluşan dane kaybının nedenlerini; zamansız hasat (hasat olgunluğu devresi harici hasat), biçerdöver kullanıcılarının “operatör yetiştirme kursu”na katılmadığından teknik bilgilerden mahrum oluşu, kurs görmüş dahi olsa kar amacı ile biçerdöverlerin yüksek hızda çalıştırılması, biçerdöveri hububat durumuna göre her tarla için yeniden ayar yapmaması, Tarlanın tesviyesiz olması, Çiftçinin biçerdöver hakkındaki teknik bilgileri ve dane kayıp ölçüm yöntemini bilmemesi olarak ifade etti.

Yoğun bir emek ve masraf ile yetiştirilen ve hasada gelen buğday ürününün tane dökümüne ve kalite düşüklüğüne meydan vermeden zamanında, biçerdöver ehliyeti bulunan tecrübeli operatörlerle yapılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, dane kaybının önlenmesi için çiftçilere de tavsiyelerde bulundu. İl Müdürü Şahin, “Çiftçilerimiz bu konuda birçok önlem alabilir. Çiftçilerimiz makineli hasada uygun tohum kullanmalı, uygun çeşit ve miktarda gübre kullanmalı, uygun sulama yöntemleri kullanmalı, yabancı otların makinenin çalışmasını engellememesi için kültürel tedbirler almalı ya da kimyasal mücadele yapmalı, arazilerde tesviye çalışması yapmaları, biçerdöver sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme imzalamaları, biçim esnasında ürünün başında olmaları ve dane kayıplarını kontrol ederek operatörü uyarmaları ve hasadın en uygun zamanda yapılması gibi birçok önlem alarak dane kayıplarını en aza indirebilirler” dedi.

Erzincan’da hasat sezonu ile birlikte 2024 yılı için yayınlanan Valilik Genel Emri’nin titizlikle uygulanacağını kaydeden İl Müdürü Şahin, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiplerin biçerdöverleri ve operatörleri sürekli denetleyeceğini söyledi. G sınıfı sürücü belgesi ve biçerdöver operatör belgesi olmayan kişilerin çalışmalarına kesinlikle izin verilmeyeceğini vurgulayan Şahin, Erzincan’da dane kaybı oranının %3’ün üzerine çıkamayacağını söyledi. Ürün hasadında dane kayıp oranının yüksek olduğunu gören üreticilerin anında tarım il ve ilçe müdürlüklerine haber vermesini isteyen Şahin, ekiplerin derhal müdahalede bulunacağını, gerekli tespitlerin yapılarak Valilik Genel Emri uyarınca gerekli işlemlerin yapılacağını ifade etti.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!