SATANADAM
Erzincan
27 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.12
 • EURO
  34.91
 • ALTIN
  2428.2
 • BIST
  10641.6
 • BTC
  69826.71$

EMEKLİ'YE VE ESNAF'A MÜJDELER

EMEKLİ'YE VE ESNAF'A MÜJDELER
Bugün Yapılan Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilere müjde verdi.

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan Bugün Yapılan Kabine toplantısının ardından Emekli ve Esnafın merakla beklediği önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Emeklilere müjde vermek istediğini söyleyerek, TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında Maaşlara artış yapıldığını ve Temmuz ayı emekli aylıklarıyla bayram ikramiyelerinin Kurban Bayramı öncesinde ödeneceğini belirtti.

1 Temmuz itibari ile başlayan normalleşmenin ardından Kabine, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Merakla beklenen toplantı Saat 16.00 ‘da başladı ve yaklaşık 3,5 saat sürdü.

Bugünkü Toplantıda Gündemlerinin  korona virüs’le mücadele ve dış ilişkiler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Canlı yayında Halka hitaben yaptığı açıklamalarınönemli başlıkları şöyle;

Türkiye dünyada salgın sürecini tüm boyutlarıyla başarıyla yürüten ülkelerin ilk sıralarında bulunmaktadır. Aşı karşıtı olumsuz kampanyaların hiçbiri ilmi ve akli bilgilere dayanmıyor.

Salgın döneminde verdiğimiz desteğin 196 milyon liraya ulaşmasını bekliyoruz. Salgın ve kuraklık nedeniyle ortaya çıkan durumu istismar ederek, hububat ile et, süt, yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz.

Dünya küçülürken biz 2020 yılını büyümeyle kapattık. Sanayi üretiminde de olumlu gelişmeler var.

Buradan emeklilerimize de müjde vermek istiyorum. Temmuz ayı emekli aylıklarıyla bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz. Ocak-temmuz dönemi TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında artış yapıyoruz. Böylece 12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık ödeme gerçekleştireceğiz.

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların vatandaşımıza yansımaması için gerekli tedbirleri aldık.

Vergi alanında vatandaşlarımıza, çiftçimize, esnafımıza, sanayicimize, ihracatçılarımıza, özetle A'dan Z'ye her kesime yönelik yaptığımız düzenlemeleri saymakla bitiremeyiz. Böylesine bütün maliyetlere katlanmamızın tek gayesi vatandaşımızın yükünü azaltarak refahı artırmaktır. Birileri ülkemizde gelir vergileri, sigorta primleri yüksek diyor. Bunların her söyledikleri gibi bu da yalan. Türkiye'de dolaysız vergi gelirlerinin toplam vergilerine oranı yüzde 53'ten yüzde 61'e çıkardık. Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Estonya, Şili gibi ülkelerde dolaylı vergi geliri oranları çok daha yüksektir. Ülkemizde uygulanan vergi oranlarıyla OECD ülkelerindeki vergi oranlarına bakıldığında bunun da yalan olduğu görülecektir. Gelir vergisine ilişkin en yüksek vergi oranını da yüzde 49,5'tan yüzde 40'a indirdik. Salgının etkilerini azaltmak amacıyla aldığımız önlemler kapsamında kurumlar vergisini bu yıl yüzde 25, gelecek yıl yüzde 23 olarak uygulayacağız. Kurumlar vergisi oranını 2023'ten itibaren de yüzde 20 seviyesine indiriyoruz. Hatırlayın, bu ülkede kurumlar vergisi oranı biz geldiğimizde yüzde 33'tü.

Türkiye ekonomisinin en sağlam alanlarından birisi de kamu maliyesidir. Ocak-mayıs döneminde son derece güçlü bir bütçe performansı gösterdik. Geçtiğimiz senenin ilk 5 ayında bütçe açığı 90,1 milyar lira iken bu yılın aynı döneminde açık 7 milyar liraya geriledi. Bu şekilde oluşturacağımız mali alanı gerekmesi durumunda vatandaşların ihtiyaçları için kullanacağız. Ekonomik kararlara olumsuz etki edecek yatırımların ve girişimciliği engelleyebilecek maliyette ağır bir vergi yükünün ortaya çıkmasını istemiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde giyimde, ilaç-tedavi hizmetlerinde, zirai faaliyetlerde, turizmde ciddi KDV indirimleri yaptık. Yıl sonuna kadar işe alınacak her işçi için tüm SGK prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılıyoruz.

 

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!