Erzincan
24 Şubat, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  31.07
 • EURO
  33.67
 • ALTIN
  2032.5
 • BIST
  9374.2
 • BTC
  51011.075$

Küçükbaş Hayvancılığa Büyük Destek

Küçükbaş Hayvancılığa Büyük Destek
Erzincan Valiliği ile Ziraat Bankası arasında “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi protokolü imzalandı.

Erzincan Valiliği ile Ziraat Bankası arasında “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi protokolü imzalandı. Proje için Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ve Ziraat Bankası Erzurum Bölge Müdürü Mehmet Ali Sarı arasında protokol imzalandı.  Protokol imza törenine; Vali Yardımcısı Yusuf İzci,  İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin ve kurum yetkilileri, Ziraat Bankası Erzincan il ve ilçe müdürleri ve ilgili STK temsilcileri katıldı.

Proje ile Erzincan'da küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, küçükbaş hayvan alımı ve işletme giderleri için üreticilerimize finansman desteğinin sağlanması amaçlanıyor.

Düzenlen törende uygulanacak olan proje ile ilgili konuşan Ziraat Bankası Erzurum Bölge Müdürü Mehmet Ali Sarı “Burada temel amaç küçükbaş hayvancılıkta özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde işletmelerin ölçeklerini büyütmeleri ve toplamda ilimizdeki hayvan varlığının artırılmasıdır. Bu kapsamda imzalanacak olan protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra konuşan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu: “Şuan bizim ilimizde 590 bin küçük baş hayvanımız var. Yaklaşık 150 bine yakın büyükbaş hayvanımız var. Bu proje çok çok önemli bir proje. Bu proje 2020 yılında başladığında 200 bin TL ile başlamıştı. Fakat genel müdürümüz ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu rakam 400 bin TL’ye çıktı. Erzincan doğası ve tabiatı itibariyle küçükbaş hayvancılığa çok uygun bir şehir." dedi.

Konuşmasının devamında, köyelerimizdeki yaşamı cazip hale getirip üretimi arttırmanın önemine değinen Vali Aydoğdu, "Köylerimizde yaşamın devam edebilmesi için tarım alanındaki faaliyetlerin de devam etmesi gerekiyor. Bizim bütün amacımız bu proje ile çiftçilerimize 100 milyon liralık  bir finansman desteği sağlamak. Bu finansmanın imkanları da çok iyi. 1 yılı ödemesiz toplam 7 yıl vadeli bir kredi.  Daha önceden bu destekten faydalanıp koyunlarını alanlar bir yıl sonra kuzuları ile beraber aldıkları paraya denk getirmiş oldular. İşi doğru yaparsak doğru takip edersek mutlaka sonucunda güzellikler oluyor." dedi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu konuşmasının devamında, "Bizim bütün amacımız Erzincan'ı tarımda ve hayvancılıkta Türkiye’nin zirve şehirlerinden birisi yapabilmek. Yapmamız gereken herkesi bulunduğu yerde huzurlu kılmak ve istihdama katkısını sağlamak. Bu tür projeler bizim şehrimiz açısından çok çok önemli. Bu proje ile Erzincan Türkiye'de ilk 3’e girebilecek bir ilimiz. Bunun takibini yapacağız. Böylece küçükbaş hayvan sayımızda da yüzde 10 ile 15 arasında bir artırım hedefliyoruz." dedi.

Konuşmasının son bölümünde üretimin ve isdihdamın önemine değinen Vali Hamza Aydoğdu, "Bizim hızlı bir şekilde Erzincan’dan diğer şehirlere yapılan göçü durdurabilmemizin, hatta yapılan bu göçü tersine çevirebilmemizin yolu  üretimden ve istihdamdan geçiyor. Erzincan'ın da Türkiye'nin de üretimden başka çaresi yok. Onun için hep beraber üretimi ve istihdamı artırmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Erzincan’da sera alanımız 600 dönüm. Ama biz bu sene Tarım Bakanlığından aldığımız izinler ile 600 dönümün üzerine 800 dönüm daha ekleyeceğiz. Bir taraftan seracılık, bir taraftan hayvancılık, bir taraftan arıcılık, her tarafta üretim sağlarsak ve buna bağlı olarak ta istihdamı arttırırsak bu şehirde yaşayanların bu şehirde huzurlu bir şekilde kalmaları için elimizden geleni yapmış oluruz ” diyerek, projenin ilimiz ve hemşehrilerimiz için hayırlı olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ve Ziraat Bankası Erzurum Bölge Müdürü Mehmet Ali Sarı tarafından protokol imzalandı.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!