SATANADAM
Erzincan
27 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.16
 • EURO
  35.00
 • ALTIN
  2430.1
 • BIST
  10641.6
 • BTC
  69937.12$

Kuruluşunun 50. Yılı

Kuruluşunun 50. Yılı
Erzincan Barosunun kuruluşunun 50. Yılı nedeniyle Baro Başkanı Av. Adem Aktürk yazılı bir açıklama yaptı.

Erzincan Barosunun kuruluşunun 50. Yılı nedeniyle Baro Başkanı Av. Adem Aktürk yazılı bir açıklama yaptı. Aktürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Aydınlık ve çağdaş uygarlık değerlerinin temsilcisi olarak, 28 Nisan 1973 tarihinde kurulan Baromuzun 50. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyoruz.

Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, kamu tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

Erzincan Barosu; kurulduğu günden bu yana Cumhuriyet değerlerine bağlı, hukukun üstünlüğünü ve insan hakları savunan; yargı bağımsızlığı, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin teminatı olduğu bilinç ve sorumluluğu ile hareket etmiş bir kurumdur.

Erzincan Barosu; yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunmanın, Anayasa ile kurulmuş örgütlü bir gücü olduğu bilinç ve sorumluluğuyla, vatandaşın adil yargılanma ve savunma hakkının; Uluslararası Anlaşmalar ve Anayasamız gereğince yargı önünde gerektiği gibi temsil edilebilmesi için çalışan bir kurumdur.

Erzincan Barosu; savunma hakkını temsil eden avukatların yargılama süreci içerisinde görevlerini özerk ve etkin bir şekilde yerine getirmesinin, hukuk devletinin gereklerinden biri olduğu gerçekliğinden hareketle mücadele etmeyi amaç edinmiş bir kurumdur.

Tarihimiz boyunca, hukuk devleti ilkesini yaşama geçirmek, devamlılığını sağlamaya yönelik en güçlü meslek örgütlerinden biri olarak; darbelerin, hukuksuzlukların karşısında güçlü bir duruş sergiledik.

Kayıtsız şartsız milletin egemenliğine dayalı olan demokrasimizin; çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü olması yolunda en güçlü mücadeleyi verdik.

Bizler, hukuka ve özgürlüklerimize yapılan her saldırının tam karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Çünkü bizler toplumsal barışın çimentosu olan adaletin temsilcileriyiz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde varlığı kabul edilemez” sözünden hareketle; Anayasa, Avukatlık Kanunu ve diğer yasal düzenlemelerin tarafımıza yüklediği görev ve sorumlulukların bilincinde olan bir hukuk kurumu olarak; ülkemizde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, bağımsız savunma, temel hak ve özgürlükler, demokrasi ve hukuk devleti için çalışmaya devam edeceğiz.

Cumhuriyet’in kazanımlarına, temel değerlerine ve kuruluş felsefesine sahip çıkacağız.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bize bu güzel vatanı armağan eden tüm Şehit ve Gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyoruz.

Baromuzun kurucularına, Baromuza emeği geçen Başkanlarımıza, Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurulları ile çeşitli kurul ve komisyonlarda görev yapan avukatlarımıza, tüm meslektaşlarımıza ve çalışanlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyor; ebediyete intikal edenleri saygı ve rahmetle anıyoruz.

Daha nice kuruluş yıl dönümlerinde bir arada olmak temennisiyle herkese saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.”

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!