sarıgül
Erzincan
18 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.61
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2442.3
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  64738.29$

Sarıgül; "Affet Türkiye! diyorum"

Sarıgül; "Affet Türkiye! diyorum"
CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak hızlı yargılama ve adli hatalar nedeniyle cezaevinde bulunanlar için af çıkarılmasını istedi.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak hızlı yargılama ve adli hatalar nedeniyle cezaevinde bulunanlar için af çıkarılmasını istedi.

Sarıgül TBMM'de yaptığı Basın açıklaması şöyle; 

Koronavirüs sebebiyle açık cezaevlerinde bulan hükümlüler izinle dışarıya çıkmıştı. Bu hükümlülerin süresi 31 Temmuz’da doluyor. Adalet Bakanı sosyal medyadan bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar tekrar cezaevine dönmeyecek.

Kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve cezasının belirli bir süresini bu kurumlarda geçiren hükümlüler iyi halli olmak şartıyla 3 yıl daha erken açık ceza infaz kurumuna ayrılabilecek.

Ayrıca, bu hükümlüler cezalarının süresine göre en az 3 ay açık ceza infaz kurumunda kalmak şartıyla 3 yıl daha erken denetimli serbestliğe ayrılabilecek.

Yapılması düşünülen bu düzenleme kapalı cezaevinde bulunan mahkumları kapsamıyor. Açıkta yatanlar, kapalıda yatanlar diye ayrımcılık yapıyor adalet duygusunu zedeliyor. Anayasanın eşitlik ilkesine uyulmuyor.

Ben buradan bir çağrıda bulunuyorum:

Farklı gerekçelerle ve farklı isimlerle yapılan bu düzenlemeler her defasında yeni mağduriyetler yaratıyor. Olumsuz sonuçlar doğuruyor. Gelin kapalı, açık cezaevi ayrımı yapmayalım, izinli, izinsiz diye ayırmayalım. Gelin bir tarafı yaparken diğer tarafı yıkmayalım. Birilerini güldürüp birilerini ağlatmayalım Gelin cumhuriyetin 100. yılında yepyeni bir sayfa açalım.

Şu üç gerekçeyle bir toplumsal barış ve kardeşlik hukuku affı çıkaralım.

1-      Toplum gergin, toplum huzursuz, toplumsal barışa ihtiyacımız var.

2-      Pandemi koşulları münasebetiyle hızlı yargılamada gözden kaçan konular oldu. Yapılan adli hatalar nedeniyle, haksız yere, cezaevine düşenler var. İşlediği suçla, aldığı ceza, orantısız olan mahkûmlar var.

3-      270 bin kapasiteli cezaevlerinde 356.000 tutuklu ve hükümlü var.

Cezaevleri bırakın ıslah etmeyi en temel ihtiyaçları dahi karşılayamıyor.

Kader mahkûmlarına, geçmişi geride bırakma, tekrar sosyal hayata kazandırma, aile hayatına devam etme, temiz ve yeni bir sayfa açma fırsatı verelim.

Çok önemli bir konuya ayrıca dikkatinizi çekmek istiyorum. Sadece suçluyla mücadele etmek yetmez, suça neden olan ortamla mücadele etmemiz lazım.

Bu amaçla; suça neden olan ne varsa onları düzeltelim. Kanunlarımızda eksiklik varsa bunları gözden geçirelim. İşsizlikle, eğitimsizlikle, bağımlılıkla mücadele edelim.

Suçlulara, intikam alınması gereken, insanlar, olarak değil, topluma kazandırılmaları gereken insanlar olarak bakmalıyız. Sosyal sorunlarımızın, ekonomik sorunlarımızın, toplumsal sorunlarımızın, kamu düzenindeki, eğitimdeki, hukuktaki sorunlarımızın suçunu mahkûmlara yükleyip geri çekilemeyiz.

Buradan Türkiye’min vicdanına sesleniyorum.

Affet Türkiye! diyorum.

Haksızlığa uğramışlar için affet…

Anaların hasretini dindirmek için affet…

Çocukları sevindirmek için affet…

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!