Erzincan
24 Nisan, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.53
 • EURO
  34.82
 • ALTIN
  2430.4
 • BIST
  9722.09
 • BTC
  64724$

Sarıgül; "Rutin Çalışmalarla yetinemeyiz"

Sarıgül; "Rutin Çalışmalarla yetinemeyiz"

13 Şubat'ta İliç İlçesinde bir madende liç bölgesinde yaşanan toprak kayması nedeniyle enkaz altında kalan 9 işçiyi kurtarma operasyonu devam ederken bölgeyi ziyaret eden CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP Parti Meclisi Üyesi Nazan Güneysu, CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala ve CHP Kocaeli Milletvekili Muhip Kanko, Maden sahasında bir basın toplantısı düzenlediler.

Burada bir açıklama yapan CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, "rutin çalışmalarla yetinemeyiz" diyerek şöyle devam etti;

Maden faciasının üzerinden 15 gün geçti. 9 işçimiz, 9 kardeşimiz maalesef halen göçük altındadır. Heyelan riski nedeniyle arama faaliyetleri durdurulmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın verdiği bilgiye göre, bir yandan heyelan riski ortadan kaldırılmaya çalışılıyor, bir yandan toprak kaldırma çalışmaları sürüyor. 9 yurttaşımızın toprak altında olduğu bir ortamda rutin çalışmalarla yetinemeyiz. Toprağın taşınmasını bekleyemeyiz.

Buradan ilgili sayın bakanlara sormak istiyorum: Dünyada buna benzer olaylarda neler yapılıyor? Bu tip olay ve aramalarda kullanılan teknoloji ve bilgileri araştırıyor musunuz? Toprağın taşınması sürerken bir yandan da arama çalışmaları devam etmeli ve gerekirse dünyadan destek alınmalıdır.

Bölgede yaşayanlar ve çalışanlar kontrolden geçirilmelidir. Liç yığınının fazla yükleme nedeniyle kaydığına ilişkin iddialara açıklık getirilmelidir.

Atık toprak gerekli hassasiyetle taşınabilecek mi? Bu facia Kanada’da olsaydı aynı şirket ne gibi yaptırımlarla karşılaşırdı? Kamuoyuna bu konuda daha aydınlatıcı bilgiler verilmelidir. Bizim bu vahşi madencilik anlayışını artık sorgulamamız lazım. Maden kanunu son yirmi yılda 21 kez değiştirilmiştir.

Her değişiklikte ruhsatların daha kolay dağıtılmasının yolu açılmıştır. Tarım arazileri, meralar, sit alanları maden sahası hâline getirilmiştir. 1923'ten 2002 yılına kadar 80 yılda1186 maden ruhsatı verilmişken son 15 yılda  386 bin ruhsat verilmiş olması normal değildir. Geçen yıl 525 maden projesinden sadece 1 projeye ÇED olumsuz kararı çıkması da normal değildir.

Uluslararası şirketlerin madencilik faaliyetlerinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne kazanıyor bunu araştırmak, incelemek lazım. Çıkartılan altının yüzde 98’ini çıkartan yabancı şirketler alıyorsa burada ülke yararı yok demektir. Siyanürle altın arama Avrupa’da 2010’da yasaklandığı halde Türkiye’de neden yapılıyor?  Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de madenlerde bir tek can kaybı duymuyoruz da Türkiye’mizde neden duyuyoruz?

Maden araması yapılmasın  demiyoruz ama gerekli tedbirleri almamız lazım.  Yaşamımız, toprağımız, suyumuz ve havamız için büyük yıkımlara sebep olan vahşi madenciliğe engel olmamız lazım. Maden yapılamayacak yerleri belirlememiz ve kanunla koruma altına almamız lazım. Bu vahim hadiseyi araştıracak TBMM komisyonunda ben de yer alacağım. Bu felaketin sebeplerini, sorumlularını ortaya çıkarmak için çalışacağız. Alınacak tedbirleri belirleyeceğiz, iddiaları etraflıca araştıracağız" dedi.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!