sarıgül
Erzincan
18 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.61
 • EURO
  35.01
 • ALTIN
  2441.6
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  64771.47$

Yeni 2. MR ile Sıra beklemeye son

Yeni 2. MR ile Sıra beklemeye son
Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine alınan ikinci MR cihazı ile Hastalar uzun süre sıra beklemeyecek

EBYÜ Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde Ekim ayı içerisinde ihalesi yapılan ikinci MR cihazının alımını yaparak vatandaşların hizmetine sunmaya başladı. Yeni MR cihazı ile Erzincan ve çevre illerden gelen hastaların uzun süre sıra beklemesi sona eriyor.

EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız ve EBYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mecit Kantarcı'nın katıldığı tanıtım programında

Basını bilgilendiren Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız, “Son 6 ayda, özellikle MR randevuları ileri günlere verilmekteydi ki bu Türkiye genelinde böyle. Yaklaşık 2 ay, 1 ay süreli randevularımız vardı. Ekim ayının başından itibaren de ikinci MR alımı yapıldı ve Randevu sürelerimiz oldukça kısaldı. Acil hastaları ve yatan hastaları aynı gün, ayakta gelen hastaları ertesi gün MR çekiliyor. Günde yaklaşık 230 tane MR çekiyoruz. Bu hizmet sayesinde inşallah Erzincan, MR çekimi için çevre illerden hatta Türkiye’nin diğer illerinden hastanın buraya geldiği bir pozisyona dönecek. Bu da bizleri memnun ediyor” dedi.

EBYÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mecit Kantarcı ise, “Hızlı bir şekilde hastaların işini görüp evlerine sağlıklı bir şekilde gitmesini sağlamanın yanı sıra ileri teknoloji MR uygulamalarını da bu sayede getirmiş olduk. Kardiyak MR, kalp MR’ı, gibi karaciğerde ve kalpte demir ölçümleri gibi yeni sekanslarda eklendi. Bu sayede ileri düzey görüntüleme ihtiyacı olan hastaların da problemleri batıya, İstanbul’a, Ankara’ya ve uzak merkezlere gitmeden bizim merkezimiz de çözülmüş olacak. Bu da şükürler olsun ki kendi devletimizin gücünü gösteriyor. Erzincan’da da bu uygulamaların yapılmaya başlanmış olması, üst düzey yurt dışında ki en iyi uygulamaları yapıyor olmamız bizim için büyük bir başarı ve bundan da mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin de konuşmasında; “Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü olarak baktığımız da yılda yaklaşık 2 milyon 869 bin, 2022 verisine göre hasta baktığımızı, bu yılın ilk 9 aylık verilerine göre, 3 milyonun üzerinde bir hasta potansiyelimizin olduğunu görüyoruz. Artan hasta potansiyeliyle beraber tıbbi ve personel ihtiyacı da artıyor. Bu minvalde ikinci MR’ın Erzincan’a kazandırılması gerçekten elzem olmuştu. Bakanlıkla görüşerek artan randevu gün sürelerini ifade ettik. Aynı zamanda artan hasta sayılarımızı da ifade ettik. Ekim ayı içerisinde ikinci MR ihalemizi gerçekleştirdik. Türkiye’nin farklı bölgelerinde uzun MR randevu sürelerinin olduğunu biliyoruz. Burada artık aşağı yukarı bir sonra ki güne randevu verir hale geldik. İnşallah önümüzde ki haftalar içerisinde de günü birlik işlemleri hallediyor olacağız. Benim Türkiye’de hastanelerde gördüğün en güzel Radyoloji Ünitesine sahibiz” diye konuştu.

Son olarak EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ise yaptığı konuşmada; “Erzincan’da Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz bir hastane var ve burada ki sirkülasyon da gün geçtikçe çoğu hastanemiz de olduğu gibi artmakta. Bu sirkülasyon arttıkça bir takım problemlerde beraberinde geliyor. Sirkülasyonu hızlı bir şekilde azaltmasını beklediğimiz üniteler laboratuvar üniteleridir. Bunların başında da radyoloji geliyor. Radyolojide ki MR, tomografi, ultrason gibi görüntüleme ünitelerinde eğer sirkülasyonu hızlandırabilirsek, sirkülasyon daha az olacağı için hastaların hastalıklarına cevap vererek hastaların hastane önlerinde beklemelerinin önüne geçmiş olacağız. Dolayısıyla bu MR gibi tetkiklerin daha hızlı yapılması gerekiyor. Bunun için bir MR ihtiyacı çıktı. İkinci MR’ı yine hizmet alım projesiyle alarak hizmete soktuklarından dolayı Başhekimimize, Sağlık Müdürümüze, Dekanımıza ben de teşekkür ediyorum. Hastalarımız bundan sonra hastane kapılarında MR kapılarında, tomografi kapısında çok daha az bekleyecekler” dedi.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!